A sóskútiak tiltakozása ellenére engedélyezték az akkufeldolgozót

által K Sandor

Sóskút tiltakozása és az akkufeldolgozó engedélyezése

Hiába tiltakozott Sóskút lakossága, a szlovén Andrada befektetői csoport engedélyt kapott a helyi akkufeldolgozó üzem felépítésére a kormányhivataltól. A HVG birtokába került dokumentumok szerint Tarnai Richárd főispán már januárban jóváhagyta az üzem működését. Az engedélyezési eljárás során azonban a sóskúti önkormányzatot teljesen megkerülték.

Mészáros József, Sóskút polgármestere szerint példátlan, hogy a helyi közösség véleményét figyelmen kívül hagyták. Elmondása szerint a döntést megfellebbezték, mivel a település lakossága egyértelműen elutasítja a beruházást. „Átléptek mindenkit, pedig kezdettől világosan jeleztük, hogy ezt nem akarjuk. Az akkori polgármester idején az utcáról tüntettünk, most pedig a képviselőtestület egységesen nemet mondott” – nyilatkozta a polgármester.

Ellentmondásos kormányzati nyilatkozatok

Korábban Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt a parlamentben a beruházásról, és kijelentette, hogy a sóskútiak saját sorsukról maguk dönthetnek. Ennek ellenére a döntéshozatal során nem volt érdemi egyeztetés a helyiekkel, akik egyértelművé tették álláspontjukat: nem kérnek az akkufeldolgozóból.

A beruházás részletei

A tervezett üzem az akkumulátorgyártás során keletkező anódfólia hulladékot dolgozná fel. Az alkalmazott technológiák között helyet kapna az aprítás, zúzás, darabolás, előfűtés és égetés is, amelyek komoly aggodalmat keltenek a helyi közösség körében.

Az Andrada befektetési csoport korábban tízmilliárd forintos költségvetésű projektet jelentett be az Alsózsolcán építendő üzemmel kapcsolatban, amelynek költségeit részben a magyar állam finanszírozta volna. A helyiek akkori ellenállása miatt végül a helyszínt a Budapesthez közeli Sóskútra tették át. A projekt 200 munkahelyet ígért, de a lakosság ismét heves ellenállással reagált a tervek ismertetésekor.

Heves lakossági tiltakozások

A beruházással kapcsolatos lakossági fórum Sóskúton is feszült hangulatban zajlott, a cég képviselőit indulatos számonkérés érte, biztonsági emberek kísérték ki őket a helyszínről. Az Andrada megígérte, hogy február végére megkezdi az üzem működését, amint minden szükséges engedély a birtokában lesz. Ennek ellenére a tiltakozások azóta sem csillapodtak, és a helyiek elkeseredetten próbálnak fellépni a döntés ellen.

Forrás: telex.hu/belfold/2025/03/13/soskut-akkumulator-feldolgozo-engedely-pest-varmegye

Ezt is kedvelheted