ENSZ-szakértők súlyos vádjai Izrael ellen
Az ENSZ szakértői friss jelentésükben azzal vádolják Izraelt, hogy a gázai konfliktus során népirtó cselekményeket hajtott végre a palesztin lakosság ellen. A jelentés szerint szisztematikusan megsemmisítették a nőket ellátó egészségügyi intézményeket, és a szexuális erőszakot háborús stratégiaként használták. Ezek a cselekedetek súlyos jogsértések, amelyek az emberiség elleni bűntettek kategóriájába sorolhatók.
Nők egészségügyi ellátásának szándékos ellehetetlenítése
A jelentés rámutat, hogy az izraeli hatóságok olyan intézkedéseket vezettek be, amelyek korlátozták a születések számát és ellehetetlenítették az orvosi ellátást. A szülés körüli halálozások száma megugrott, mivel a szükséges eszközökhöz való hozzáférést is jelentősen korlátozták. Ez a gyakorlat nemcsak az alapvető emberi jogok megsértését jelenti, hanem az ENSZ szerint népirtó szándékot mutat.
A szexuális erőszak, mint büntető eszköz
Az ENSZ állítása szerint Izrael a Hamász 2023-as dél-izraeli támadásait követően nyilvános vetkőztetést és szexuális erőszakot alkalmazott a palesztin közösségek kollektív megbüntetésére. A jelentés e gyakorlatot háborús bűncselekményként és az emberiesség elleni bűncselekményként értékelte. Izrael visszautasította ezeket a vádakat, amelyeket ENSZ-képviselői megalapozatlannak és elfogultnak neveztek.
Korábbi vádak Izrael és a Hamász ellen
Nem először kerülnek ilyen súlyos bűncselekmények vádjai az ENSZ jelentéseibe. 2024 júniusában a világszervezet már megfogalmazott vádakat Izrael és a Hamász ellen, amelyeket a gázai konfliktus során elkövetett háborús bűnök gyanújával állított össze. A legfrissebb jelentés azonban különösen kemény kritikát fogalmaz meg Izrael egyes gyakorlatai kapcsán.
Forrás: telex.hu/kulfold/2025/03/13/ensz-gaza-izrael-nepirtas
