Az ausztrál kormány szigorítja a közösségi média szabályokat
Az ausztrál kormány bejelentette, hogy jelentősen megemelik a techcégekre kiszabható maximális büntetést, ha azok nem tartatják be a kiskorúakra vonatkozó közösségi média tilalmat. A Reuters hírei szerint a bírság mértéke 49,5 millió ausztrál dollárról 99 millió ausztrál dollárra emelkedik, az intézkedés célja a fiatalok online védelme.
A 16 éven aluliak közösségi médiahasználatának betiltása alig fél éve lépett életbe, és azzal a céllal hozták létre, hogy megóvják a gyermekek lelki egészségét, amelyet a szakértők szerint súlyosan negatívan befolyásolhat az online tartalom. A törvény értelmében a techcégek felelősek a korhatár betartatásáért a platformjaikon, és eddig 49,5 millió ausztrál dollár bírságot kaphattak a megsértésért.
Anthony Albanese miniszterelnök tájékoztatása szerint a törvény bevezetése óta több mint 5 millió, 16 év alatti fiókot deaktiváltak vagy korlátoztak. Azonban a kormány még így sem elégedett a helyzettel. Vizsgálatok és tanulmányok azt mutatták, hogy sok fiatal a különböző korhatár-ellenőrző rendszereket könnyedén megkerüli, és előfordult olyan eset is, amikor a platformok nem ellenőrizték a felhasználók életkorát. Egy tanulmány kimutatta, hogy a törvény hatálybalépése után három hónappal is az ausztrál 12 és 15 év közöttiek 85%-a továbbra is aktívan használta a közösségi médiát. A kiskorú felhasználók kétharmada sőt úgy maradt online, hogy 16 éven felülinek vallotta magát, vagy olyan képet posztolt, amelyet a platform 16 éven felülinek fogadott el.
Az ausztrál kormány jelenleg arra összpontosít, hogy a Meta, a Google, a YouTube, valamint a Snapchat és a TikTok mennyire felelnek meg az új elvárásoknak. A szigorodó büntetési rendszer célja, hogy még inkább ösztönözze a techcégeket a szabályok betartására, így a jövőbeni intézkedések keretében a kiszabható bírságok mértéke drasztikusan megemelkedik.
